Хоби риболов: Най-важните риболовни принадлежности

Отдалечаваме се от природата … Този факт е трудно да се оспори: повечето от жителите на мегаполисите рядко напускат каменната джунгла. Не се рядкост обаче и ентусиасти, които вярват, че човек трябва да живее в хармония с външния свят, прекарвайки максимално време сред природата. И мнозина дори не мислят за сериозни въпроси: събират всичко необходимо за риболов и отиват до езерото. Някой избират да пътуват в прекрасна изолация, някой – в компанията на съмишленици, няколко часа са достатъчни за един, друг заминава за седмични сесии – всички сме различни. Но всички сме обединени от най-доброто хоби на света!

Риболовът е повече от хоби, това е начин на живот. Съвременният човек не е нужно да улавя сам храната си, да седи с часове на брега с въдица в ръце или неуморно да хвърля спининг – можете да си купите риба в магазина. Но това ли е смисълът? Опитайте се да ловите риба поне веднъж и ще разберете този космически дзен, ще разберете, че нито едно удоволствие не може да се сравни с прилива на адреналин, който ускорява кръвта, докато играете луда битка със солиден екземпляр. С една дума, каним ви в армията от милиони рибари и ви казваме какво ви трябва, за да се присъедините към нашите подредени редици.

Популярни методи за риболов в открити води

Първо трябва да вземете решение за вида на риболова и да изберете подходящото оборудване. Тук няма универсални препоръки: всеки от нас има свой собствен темперамент, предпочитания, финансови възможности. Като начало ви препоръчваме да се запознаете с нашите публикации, които говорят за различни методи за риболов, да гледате тематични вида (за щастие в интернет са публикувани хиляди видеоклипове за риболов), трезво да прецените физическото си състояние и финансовите си възможности.

Сред основните методи за риболов и свързаните с тях уреди си струва да се отбележат най-популярните:
Поплавък прът. Класика на жанра, която породи множество алтернативни начини за риболов. Най-демократичният и често срещан вариант, изпълняван както от брега, така и от лодката. Златната среда: достатъчно активност, за да не се отегчите, но не и прекомерни упражнения.

Донка. Съществува както във вариант с прът, така и без него, често с ластик-амортисьор. Много спокоен риболов, обикновено включващ големи екземпляри.

Хранилка. Още един такъм за дънен риболов. Като правило тя е по-високотехнологична и скъпа от руската донка. Изисква по-често рестартиране.

Въртене. Активна пръчка за плячка на хищник. Постоянните замятания се редуват с различни движения, по време на които се анимират изкуствени примамки.

Риболов с муха. Аристократичният начин на риболов с течение и подходящите принадлежности. Мухарският риболов е много труден технически, затова се препоръчва да го овладеете с помощта на опитен ментор.

Въдици-дъска. Къса въдица за риболов с лодка. Може да носи и оборудване за плувка, но по-често се използва за вертикален риболов на летен балансьор или мормишка.

Проследяване и тролинг. И двата метода включват използването на плавателен съд (първият е немоторизиран, вторият е моторизиран). Референтната точка винаги е много солидна плячка, няколко десетки килограма, следователно тролингът по-често се свързва с басейни като морета-океани, в екстремни случаи – с много обширни сладководни резервоари.

Такъм без пръти. Тази огромна група включва греди във всички форми, както и донкове без пръти. Всички мрежи са бракониерски, тоест са забранени при любителски риболов.

При нужда от качествени риболовни принадлежности, непременно разгледайте риболовен магазин Fastfishing-bg.com.